Za to, jak działa karta hotelowa, odpowiada m.in. technologia RFID. Jest ona stosowana do tworzenia kart-kluczy, dających dostęp gości do obiektu bądź pokoju hotelowego. Obecnie to najpopularniejsza forma kontroli dostępu, ale nie jedyna. Wcześniej w hotelach stosowano tradycyjne zamki na klucze lub kody dostępu, dopiero w latach 80. XX wieku zaczęto stosować karty-klucze. Oprócz kart RFID w branży hotelarskiej używane są również karty magnetyczne. Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa karta hotelowa, mamy dla Ciebie zbiór praktycznych informacji. Sprawdź!

Karta hotelowa – jak działają karty klucze?

Mechanizm działania kart-kluczy jest podobny we wszystkich ich rodzajach. Aby jasno wyjaśnić zasady działania, opracowaliśmy najważniejsze punkty:

  1. Podczas meldunku w hotelu otrzymasz token, który może mieć formę karty lub breloku.
  2. Dane z tokena są przesyłane za pomocą paska magnetycznego, drutu Wieganda lub mikroprocesora RFID.
  3. W momencie gdy przeciągniesz kartę przez elektroniczny zamek lub zbliżysz ją do urządzenia, odczyta kod i udostępni dane kontrolerowi.
  4. Kontroler porówna uzyskane dane z jego bazą danych, a następnie prześle sygnał do zamka elektronicznego.
  5. W przypadku pozytywnego dopasowania drzwi zostaną odblokowane.

Jest to ogólny schemat działania kart hotelowych, który może nieco różnić się w zależności od modelu karty. W przypadku karty RFID urządzenie posiada unikalny kod, który otwiera dostęp, gdy karta jest w polu magnetycznym czytnika RFID. Ich działanie jest bardziej zaawansowane technologicznie.

Zalety używania kart-kluczy

Karty hotelowe cieszą się dużą popularnością. Są chętnie stosowane w branży hotelarskiej m.in. ze względu na konstrukcję. Karty hotelowe są lekkie i przenośne nie tylko dla obsługi hotelu, ale też dla gości. Zakup kart hotelowych jest tańszym rozwiązaniem niż produkcja kluczy oraz zapewniają większe bezpieczeństwo. Są trudne do skopiowania i włamania. W przypadku zgubienia karty hotelowej w łatwy sposób można ją dezaktywować. Poza tym są idealnym narzędziem marketingowym – ich powierzchnia podlega zadrukowaniu. Co więcej, posiadają wiele funkcjonalności, np. karty hotelowe RFID są programowalne, co sprawia, że dają możliwość spersonalizowanej konfiguracji, upoważniając do wstępu do danego miejsca tylko wybranych gości.

Jakie są rodzaje i typy kart hotelowych?

Karty hotelowe stanowią coraz częściej spotykany rodzaj kontroli dostępu. Są wygodne, ekonomiczne i wydajne. Wyróżnić możemy różne rodzaje i typu kart hotelowych m.in.:

  • karty RFID,
  • karty z paskiem magnetycznym,
  • karty IC,
  • karty w formie breloka,
  • karty w formie opaski.

Najczęściej zadawane pytania związane z kartą hotelową

Przygotowaliśmy zestawienie pytań i odpowiedzi, które mogą przydać się podczas korzystania z kart hotelowych.

Co zrobić, gdy zgubię kartę hotelową?

W tej sytuacji najlepiej od razu poinformować recepcję i poprosić o nowy klucz dostępu. Możliwe, że recepcjonista będzie musiał potwierdzić Twoją tożsamość, aby upewnić się, czy na pewno pokój jest zameldowany na Ciebie.

Czy należy zwrócić karty hotelowe?

Zazwyczaj hotele wymagają zwrotu kart. Zanim zdecydujesz zabrać kartę na pamiątkę, zapoznaj się z regulaminem hotelu.

Czy karty hotelowe przechowują dane osobowe?

Karty hotelowe zawierają dane w specjalnie zakodowanym numerze.

Jak czytać karty-klucze?

Do odczytu karty RFID potrzebny jest czytnik.

Czy można włamać się do karty hotelowej?

Karty hotelowe są trudne do zhakowania, obecnie systemy bezpieczeństwa są na tyle rozwinięte, że trudno włamać się do karty hotelowej.

Ile kosztuje karta-klucz i czytniki kart hotelowych?

Przedział cenowy jest bardzo szeroki. Przy zakupie większych ilości z pewnością możesz liczyć na atrakcyjną ofertę. Skontaktuj się z nami, a przedstawimy cenę adekwatną do ilości.

Karty hotelowe, gdzie kupić?

Niewątpliwie karty hotelowe ułatwiają kontrolę dostępu, są wygodne, tanie i na miarę XXI wieku. Jeśli chcesz wprowadzić taki system do swojego obiektu lub jesteś zainteresowany kartami-kluczami, zapoznaj się z atrakcyjną ofertą naszego sklepu. Oferujemy: karty zbliżeniowe RFID, karty magnetyczne oraz czytniki RFID. Zapraszamy do kontaktu.