Zastanawiasz się, jak działa brelok do domofonu? Przed jego zakupem chcesz wiedzieć, do czego służy i dlaczego tak bardzo ułatwia życie domownikom? W tym artykule poruszamy i w prosty sposób wyjaśniamy istotne kwestie związane z jego działaniem. Sprawdź!

Jakie są kluczowe zalety breloków RFID

Bez wątpienia breloki RFID to bardzo pomocne gadżety, które ułatwiają codzienne życie nie tylko posiadaczom, ale też domownikom. Umożliwiają bezkontaktowe otwieranie drzwi wejściowych do budynku za pomocą sygnału radiowego. Mając brelok RFID, nie musisz nosić przy sobie kluczy do bramy ani pamiętać haseł do domofonu. Aby otworzyć drzwi, wystarczy zbliżyć brelok do czytnika.

Jest to wygodny i szybki sposób na wejście do środka budynku. Nie musisz szukać kluczy w torebce czy kieszeni, nie angażujesz domowników, a wracając późno, nie generujesz hałasu, źle wpisując kod do domofonu.

Breloki RFID są programowane indywidualnie, co oznacza, że tylko osoby posiadające odpowiedni brelok, mogą uzyskać dostęp do budynku. Idealnie sprawdzają się w przypadku zamkniętych osiedli. Poza tym w każdej chwili możesz dezaktywować brelok, uniemożliwiając danej osobie wejście lub dostęp do pewnej części obiektu. Korzystanie z breloków RFID jest w pełni bezpieczne i co więcej, są wyposażone w system zapobiegający włamaniom.

Brelok RFID vs klucz zbliżeniowy

Klucz zbliżeniowy ma zwykle formę karty plastikowej lub podobnego płaskiego nośnika. Jest większy niż brelok, co może wpłynąć na komfort noszenia. Brelok RFID najczęściej jest dopinany do kluczy, dzięki czemu trudniej go zgubić lub o nim zapomnieć. Wybór między brelokiem RFID a kluczem zbliżeniowym w głównej mierze zależy od preferencji użytkownika.

Jak działają breloki RFID?

Breloki RFID wykorzystują działanie pola elektromagnetycznego i są wyposażone w mikroczip zawierajacy unikalny identyfikator. Zbliżając brelok do czytnika RFID, urządzenie odczytuje unikalny numer i w przypadku zgodności otwiera drzwi wejściowe, bramę wjazdową czy furtkę. Każdy brelok posiada unikalny kod, który jest nadawany podczas produkcji.

Brelok RFID nie potrzebuje do działania baterii ani innych źródeł zasilania. Kod jest odczytywany z breloka wtedy, gdy znajduje się w polu magnetycznym czytnika. Najczęściej działają na częstotliwości 125 kHz. Jest to niska częstotliwość wykorzystywana do kontroli dostępu, rejestracji czasu pracy, identyfikacji osób lub zwierząt. Posiada niewielki zasięg odczytu od 1 do 10 cm.

Zastosowanie breloków RFID

Zastosowanie breloków RFID jest bardzo szerokie i uzależnione od obsługującej częstotliwości. Breloki RFID wykorzystywane są m.in. do:

  • kontroli dostępu do drzwi, bram wjazdowych, szlabanów czy furtek,
  • identyfikacji pracowników i monitorowania obecności oraz czasu pracy,
  • kontroli dostępu do magazynów i innych pomieszczeń biurowych,
  • identyfikacji kibiców na stadionach, uczestników wystaw i targów,
  • mikropłatności bezgotówkowych,
  • systemów biletowych,
  • programów lojalnościowych,
  • namierzania i identyfikowania towarów.

Karty zbliżeniowe RFID, jak i breloki RFID mają bardzo szerokie możliwości zastosowania. Wybierając odpowiedni model, zwróć uwagę na częstotliwość działania. Mikropłatności i system biletowy wymaga częstotliwości na poziomie 13.56 MHz. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym sklepem, a doradzimy najlepsze rozwiązanie. Zapraszamy do zapoznania się z całym asortymentem.