Zastosowanie RFID
Technologia RFID znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach produkcji, przemysłu, handlu czy logistyki, a także w życiu codziennym. Zastosowanie RFID pozwala bezprzewodowo identyfikować prawie każdy obiekt za pomocą danych przesyłanych za pośrednictwem fal radiowych. Tagi RFID umieszczane są na obiektach, urządzeniach, w pomieszczeniach lub przekazane upoważnionym do ich posiadania osobom (przeczytaj więcej na ten temat: tagi RFID – co to?). Czytniki RFID natomiast, wyposażone w antenę nadawczo-odbiorczą, umożliwiają odczytanie i zapisanie danych w znaczniku RFID. Producent kart RFID gwarantuje szeroki asortyment, począwszy od zwykłych kart plastikowych, przez karty chipowe, zbliżeniowe po tagi RFID.
Zastosowanie technologii RFID w biznesie
RFID jako wszechstronna technologia identyfikacji przedmiotów i osób z powodzeniem jest stosowana w wielu gałęziach przemysłu, kontroli dostępu, magazynowaniu czy zapewnianiu bezpieczeństwa. Do wielu zastosowań systemy RFID możemy zaliczyć między innymi:
- Produkcja i przemysł. System RFID zapewnia precyzyjne śledzenie procesów produkcji, zliczanie wyrobów, sterowanie produkcją i rejestrowanie istotnych parametrów. Przydatny jest w identyfikacji wyrobów, materiałów, maszyn czy narzędzi, usprawniając kontrolę i zwiększając efektywność realizowanych działań. Dzięki RFID zyskuje się stały nadzór nad poszczególnymi etapami produkcji oraz znacznie skraca czas wytworzenia produktu końcowego.
- Transport i logistyka – zastosowanie technologii RFID ma na celu zapewnienie widoczności i przejrzystości łańcucha dostaw, dzięki przesyłaniu informacji na temat statusu poszczególnych produktów; system pozwala na kontrolę szybkości i dokładności dostaw, kompletowania towarów i realizacji zamówień. W lotnictwie RFID ułatwia ponadto identyfikację przewożonych bagaży.
- Handel. System RFID pozwala tutaj na bieżąco monitorować stany magazynowe i lokalizację asortymentu, umożliwia również błyskawiczne przeprowadzanie remanentów. RFID ułatwia również rozliczenie opakowań zwrotnych oraz ich identyfikację w przypadku zagubienia.
- Sport i spotkania biznesowe. Rejestracja uczestników imprez sportowych oraz pomiar czasu najczęściej bazuje na wykorzystaniu technologii RFID. Każdy zawodnik posiada swój unikalny tag RFID, zaś odpowiednie czytniki RFID umieszczone w wybranych punktach trasy oraz na starcie i mecie gwarantują perfekcyjny pomiar czasu wszystkich uczestników. Technologia RFID wykorzystywana jest także podczas konferencji czy targów, pozwalając na monitorowanie czasu i liczby uczestników oraz zastępując w ten sposób standardową rejestrację.
- Systemy wspomagania ewakuacji. W dużych fabrykach, instytucjach czy biurowcach znajdują zastosowanie systemy ewakuacyjne oparte na RFID. Pomaga to w zarządzaniu akcją ewakuacyjną oraz kontrolowaniu obecności pracowników w wyznaczonych strefach bezpieczeństwa.
- Hodowla zwierząt. System RFID pozwala identyfikować zwierzęta oraz wprowadzać automatyzację w ich hodowli. Tagi RFID montowane są w kolczykach, chipach podskórnych lub zawieszkach i pomagają w identyfikacji zwierząt oraz kontroli ich dostępu do paszy, leków, stanowisk udoju, szczepień itp
Technologia RFID – zastosowanie w życiu codziennym
RFID znajduje szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Obecne jest w tak ogromnej ilości aspektów, że technologia ta jest obecnie niemal niedostrzegalna. Systemy RFID znaleźć możemy między innymi w:
- kontroli dostępu – breloki RFID, karty lub opaski RFID są powszechnie używane jako środek dostępu do miejsc zastrzeżonych lub obszarów chronionych, w tym często stosowane jako zabezpieczenie dostępu do bloków i obszarów mieszkalnych, a także parkingów, biur, magazynów itp.;
- identyfikacji użytkownika – system RFID w postaci kart lub chipów jest powszechnie stosowany w biletach miesięcznych, kartach płatniczych oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest szybkie i sprawne określenie użytkownika;
- zabezpieczenia przed kradzieżą – technologia RFID jest stosowana do zabezpieczania towarów w sklepach i galeriach handlowych, chroniąc przed kradzieżą towaru. Dopiero po zakończonej transakcji, nadajnik jest dezaktywowany lub zdejmowany przez sprzedawcę.
Technologia RFID jest z powodzeniem wykorzystywana w każdej dziedzinie, w codziennych procesach – od inwentaryzacji, transportu, logistyki do codziennego użytku (więcej na ten temat przeczytasz także w: RFID – co to?). System jest uniwersalny i ma tak szerokie zastosowanie, że można go spotkać niemal w każdej branży.