Technologia RFID (Radio-Frequency Identification) znajduje zastosowanie w wielu branżach takich jak logistyka, produkcja. Umożliwia identyfikację i lokalizację  m.in. przedmiotów oraz zbieranie z nimi związanych informacji w sposób szybki i bezkontaktowy. W tym artykule dowiesz się czym są standardy RFID, dzięki temu lepiej dopasujesz urządzenia do swoich potrzeb.

Standardy RFID  – co to jest?

O standardach RFID mówimy najczęściej w kontekście częstotliwości, na jakiej pracuje urządzenie. Wyróżniamy 3 główne grupy:

  • Standardy niskiej częstotliwości (LF z ang. Low Frequency) – zazwyczaj pracują na częstotliwości od 125 kHz do 134 kHz. Pozwalają na odczyt tagów z bliskiej odległości, ok. 10 cm. Są wykorzystywane np. do identyfikacji zwierząt gospodarskich.
  • Standardy wysokiej częstotliwości (HF z ang. High Frequency) – zazwyczaj pracują w zakresie 13,56 MHz. Odległość odczytu wynosi nawet 1m. Wykorzystuje się je m.in. do systemów płatności, odczytów danych, czy też sprzedaży biletów.
  • Standardy ultra-wysokiej częstotliwości  (UHF z ang. Ultra-high Frequency). Pasmo częstotliwości obejmuje wartości od 300 MHz do nawet 3 GHz. Najczęściej systemy RFID UHF pracują na częstotliwościach od 860 do 960 MHz. Zasięg odczytu wynosi nawet 12 m. Jednocześnie są bardziej podatne na zakłócenia niż poprzednie technologie. Wykorzystywane są w różnych branżach m.in. do zarządzania zapasami w magazynie.

Najczęściej w zastosowaniach przemysłowych wykorzystuje się tagi RFID UHF. Oferują one bezprzewodową komunikację na największej odległości, więc sprawdzą się w wielu zastosowaniach. Są najbardziej podatne na zakłócenia, jednak powstają różne rozwiązania, które poprawiają jakość połączenia.

RFID standardy ISO – co oznaczają?

Standardy RFID mogą odnosić się nie tylko do częstotliwości pracy urządzenia, ale także do ISO (z ang.  International Organization for Standardization). To międzynarodowa organizacja normalizacyjna, która odpowiada za ustalenie powszechnych standardów dotyczących rozwiązań stosowanych w różnych branżach. Opisała ona szereg standardów ISO, które powinny spełniać znaczniki RFID.  Wyróżniamy m.in.:

  • ISO 15693 – to norma odczytu na duże odległości. Jest wykorzystywana w RFID HF.
  • ISO 14443 – standard protokołu RFID stosowany w systemach NFC. Wykorzystywany jest m.in. w systemach płatności.
  • ISO 18000 – to zbiór norm, które standaryzują działanie systemów RFID.

Wybierając tagi RFID należy inwestować w urządzenia, które są zgodne z normami ISO. Dzięki temu masz pewność, że będą one spełniać kluczowe normy. Każdy producent kart RFID powinien tworzyć produkty RFID zgodne z normami ISO. Dzięki temu działają one w sposób wystandaryzowany i korzystają ze spójnych rozwiązań.

Jeśli szukasz sprawdzonych rozwiązań, to zapraszamy do kontaktu. A gdy chcesz dowiedzieć się więcej o RFID, to sprawdź nasze pozostałe artykuły m.in. RFID co to, w którym dowiesz się jak działa ta technologia.