NFC to termin, który z pewnością słyszały osoby zainteresowane różnymi nowinkami technicznymi. Jeżeli zastanawiasz się, co to jest i jak działa NFC, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

NFC – co to znaczy?

Co to znaczy NFC? Warto rozpocząć od rozwinięcia tego angielskiego skrótu. To Near Field Communication, które powstało z kolei na bazie technologii RFID. Co to? To nic innego, jak identyfikacja radiowa niezbędna do korzystania z kart skanujących. NFC z kolei jest już standardem komunikacji bezprzewodowej, która oparta jest wyłącznie na technologii zbliżeniowej. W przypadku porównania NFC a RFID, zdecydowanie wygrywa to pierwsze, gdyż jest zwyczajnie rozszerzeniem tego systemu.

NFC – jak działa karta, która stała się tak bardzo popularna? System ten pozwala na szybkie sparowanie dwóch różnych urządzeń, które zostały zbliżone na odpowiednią odległość. Najczęściej wystarczy do tego kilka centymetrów; maksymalna odległość wynosi dwadzieścia centymetrów. W takiej sytuacji może dojść do szybkiej wymiany informacji bądź plików. System ten podobny jest do technologii Bluetooth; NFC umożliwia jednak nawiązywanie połączenia automatycznie. Dochodzi do niego wówczas, gdy dwa urządzenia znajdą się w odpowiedniej odległości, co nie wymaga ręcznego parowania czy wykrywania urządzeń. Urządzenia zużywają zatem znacznie mniej energii, a w momencie nawiązania połączenia, natychmiast zaczną się one komunikować. Warto przy okazji podkreślić, że cały ten system nie dotyczy wyłącznie smartfonów. Parować w ten sposób można na przykład smartfon i terminal płatniczy.

Zastosowanie NFC w telefonie

Omawiany system ma sporo zastosowań. Nie służy on wyłącznie do przesyłania danych. Najważniejszym zastosowaniem tego system jest możliwość wykonywania płatności mobilnych za pośrednictwem własnego telefonu. W takiej sytuacji posiadający system NFC nie musi wcale posiadać przy sobie karty kredytowej – jej funkcję pełnią bowiem mobilne portfele. Mowa tu o takich aplikacjach, jak Google Pay w smartfonach z systemem oraz Apple Pay w przypadku telefonu iPhone. Konieczna będzie jednak odpowiednia konfiguracja. Współpraca z aplikacjami bankowymi oraz technologiami biometrycznymi, które wbudowane są w zdecydowaną większość nowoczesnych smartfonów, umożliwia właśnie dokonywanie płatności mobilnych. Działanie takie jest nie tylko wygodne, ale również bezpieczne. Zbliżenie swojego telefonu na przykład do czytnika kart lub terminala prowadzi bezpośrednio do wyświetlenia cyfrowego portfela w telefonie. Jego właściciel musi potwierdzić płatność – dopiero wtedy transakcja przebiegnie pomyślnie.

Tagi NFC umożliwiają także wiele innych czynności. W przypadku wielbicieli muzyki system ten pozwala na szybkie podłączenie swojego urządzenia do głośników. Możliwe jest także zalogowanie do komputera przy pomocy jednego stuknięcia w telefon, jak również śledzenie swojego stanu zdrowia. Zdarza się także, że posiadanie NFC w telefonie umożliwia kupienie biletu w środkach komunikacji publicznej.

Płacenie przez NFC – kwestia bezpieczeństwa

Jak zostało już wspomniane, moduł NFC umożliwia bezpieczną płatność. Obecnie zdecydowana większość produkowanych smartfonów posiada właśnie moduł, który umożliwia zbliżeniowe płatności. Kilka lat temu system ten występował wyłącznie w najdroższych modelach; dziś z funkcji może korzystać praktycznie każdy.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, jak właściwie włączyć NFC w telefonie. Posiadacze systemu Android powinni rozwinąć menu szybkiego dostępu na górze ekranu i kliknąć NFC. Większość nowych telefonów ma już jednak włączoną tę opcję. W przypadku smartfonów Apple, iPhone sam aktywuje funkcję NFC wtedy, gdy powinna być ona użyta. Ważne jednak, by właściciel smartfona Apple miał w swoim mobilnym portfelu podpiętą przynajmniej jedną kartę – może być kredytowa, debetowa bądź prepaid.

NFC w telefonie to ogromne ułatwienie dla każdego. Ta technologia pozwala bowiem na szybkie płacenie za wszystkie zakupione produkty. Właściciel telefonu z NFC nie musi martwić się tym, że zapomniał portfela. W każdej chwili może bowiem zapłacić za pośrednictwem swojego telefonu – bez względu na to, co kupuje i ile wynosi ostateczny rachunek. NFC to także wiele innych zastosowań, które można odkrywać krok po kroku. WIele osób wykorzystuje je na przykład do skanowania kodów QR, które są obecnie coraz bardziej popularną formą reklamy.

Jako niezawodny producent kart RFID, NFC oraz wielu innych, proponujemy klientom najnowsze systemy, które na pewno ułatwią codzienne funkcjonowanie. Nasz asortyment jest na tyle szeroki, że każdy zainteresowany na pewno znajdzie u nas coś idealnego dla siebie! Robiąc zakupy w naszym niezawodnym sklepie, możesz również liczyć na atrakcyjne ceny. Koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi zastosowaniami kart NFC – dzięki naszej ofercie, może samodzielnie je przetestować. Dostępne w naszym sklepie produkty odznaczają się najwyższą jakością, zatem zachęcamy do zapoznania się z całą naszą ofertą. Współpraca z nami to gwarancja całkowitego zadowolenia!