Kody kreskowe spotykane są od lat na towarach kupowanych w sklepach czy składowanych w magazynach. Kod RFID natomiast to jedno z najbardziej użytecznych rozwiązań, które pojawiło się jako alternatywa dla standardowych, drukowanych kodów kreskowych. Obecnie zarówno kody kreskowe, jak i technologia RFID stanowią źródło informacji o produkcie. Jednak różnice pomiędzy obydwiema technologiami są ogromne. Technologia RFID oferuje znacznie większą niezawodność i funkcjonalność w porównaniu z technologią kodów kreskowych. Przedstawiamy najbardziej charakterystyczne cechy każdego z systemów znakowania i porównujemy ich funkcjonalność.

Kody RFID – co to jest?

Urządzenia wyposażone w system RFID umożliwiają wysyłanie i odbieranie informacji za pomocą fal radiowych. Technologia ta wykorzystuje fale do przesyłania danych, a za identyfikację odpowiadają czytniki RFID. Technika RFID umożliwia skanowanie etykiet z odległości nawet do kilku metrów od urządzenia. Budowa systemu pozwala na jednoczesny odczyt wielu różnych tagów, które znajdą się w zasięgu czytnika lub anteny RFID. Odczytywanie i zapisywanie danych w kodach RFID odbywa się błyskawicznie, a producent kart RFID gwarantuje szeroki asortyment, począwszy od zwykłych kart plastikowych, przez karty chipowe, zbliżeniowe po tagi RFID (dowiedz się więcej na: RFID – co to?).

Czym są kody kreskowe?

Kody kreskowe, podobnie jak kody RFID, służą do identyfikacji produktów. Są graficznym odzwierciedleniem informacji poprzez kombinację następujących po sobie ciemnych i jasnych elementów – kresek. Ustalone są one według przyjętej symboliki danego kodu, określającej, w jaki sposób znaki odwzorowywane są poprzez jasne i ciemne elementy (kreski) o różnej szerokości. Wyróżniamy wiele rodzajów kodów kreskowych według różnych klasyfikacji. Najpopularniejszy jest podział na kody kreskowe:

  • liniowe – składają się z pionowych linii różnej szerokości, rozdzielonych białymi przestrzeniami. Są to najbardziej popularne kody, a do ich odczytania wystarczą  najtańsze czytniki;
  • dwuwymiarowe – posiadają dużo większą pojemność danych (dla porównania: jeden kod dwuwymiarowy może pomieścić do 3,5 tysiąca znaków, podczas gdy kod liniowy jedynie do 50 znaków).

Kody kreskowe czy RFID? Porównanie i efektywność

Porównując technikę identyfikacji obiektów za pomocą kodów kreskowych z systemem RFID warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na czas potrzebny do wykonania tej czynności. W identyfikacji za pomocą kodu kreskowego na odszukiwanie kodów w celu ich zeskanowania traci się zwykle więcej czasu, podczas gdy w technice RFID odczyt następuje zbliżeniowo, a odczytywane przedmioty mogą być nawet bardzo zabrudzone (jak np. narzędzia w przemyśle budowlanym). Technologia RFID pozwala zatem znacznie skrócić czas identyfikacji przedmiotów, a ponadto zapewnia większą dokładność i wygodę skanowania. Poza tym, wiele znaczników może być odczytywanych jednocześnie. Niezawodność i funkcjonalność technologii RFID cechują jeszcze:

  • zwiększona ilość informacji o produktach – kod kreskowy zawiera jedynie ograniczona informację o produkcie, natomiast znaczniki RFID mogą być połączone z bazą danych. Ilość informacji możliwych do odczytania za pomocą RFID jest zatem o wiele większa, a dane mogą być na bieżąco aktualizowane w systemie informatycznym;
  • bezpieczeństwo informacji – kod kreskowy nie jest niczym zabezpieczony i może go odczytać każdy, natomiast dostęp do znacznika RFID może być ograniczony hasłem znanym tylko określonej grupie odbiorców;
  • możliwości wykorzystania w trudnych warunkach – kody kreskowe ulegają zniszczeniu, podczas gdy tagi RFID są odporne na zmienne i skrajne warunki, jak wilgoć czy niskie temperatury;
  • możliwość wielokrotnego wykorzystania – kody kreskowe przypisane są do jednego produktu, natomiast technologia RFID pozwala na wielokrotne wykorzystanie tagów po ich przeprogramowaniu.

Podsumowując, nadal istnieje wiele zastosowań kodów kreskowych i rozwiązań, gdzie sprawdzą się one bardzo dobrze. Są to chociażby aplikacje o niewielkim zasięgu odczytu, znakowanie półek lokalizacyjnych w magazynach czy skanowanie pojedynczych produktów, gdzie dane nie potrzebują zabezpieczenia, a identyfikatory nie muszą być wielokrotnie wykorzystywane. Kody kreskowe sprawdzą się także do znakowania materiałów szybko zużywających się, gdzie nie opłacalne stosowanie jest etykiet RFID. Niewątpliwie jednak technologia RFID posiada o wiele więcej zalet, a możliwości jej wykorzystania są o wiele szersze. System RFID wymaga mniejszego zaangażowania ze strony człowieka i eliminuje ryzyko błędów, które mogą być popełniane przy procesach manualnych, dlatego też może być stosowany niemal w każdej branży i wielu dziedzinach życia.