Technologia RFID i będące jej elementem czytniki to prawdziwa rewolucja w wielu gałęziach produkcji, przemysłu, handlu czy logistyki. Jak działa czytnik RFID i co to jest? Czytnik RFID to urządzenie wyposażone w antenę nadawczo-odbiorczą, umożliwiające odczytanie i zapisanie danych w znaczniku RFID. Czytniki RFID wchodzą w skład systemu RFID (Radio Frequency Identification), umożliwiającego zdalne odczytywanie informacji zawartych w chipie bez konieczności fizycznego kontaktu. Dzięki temu możliwe jest zidentyfikowanie prawie każdego obiektu. Czytniki RFID stosuje się w wielu dziedzinach, między innymi w logistyce, kontroli dostępu, procesach przemysłowych, produkcji, magazynowaniu, handlu czy zapewnianiu bezpieczeństwa.

Co to jest czytnik RFID?

Czytnik RFID jest urządzeniem elektrycznym dedykowanym do odczytu tagów RFID i niezbędnym do odczytania zapisanych w nich informacji. Czytniki RFID wyposażone są w antenę nadawczo-odbiorczą, dzięki czemu możliwe jest odczytanie i zapisanie danych w znaczniku RFID. Czytniki RFID jest częścią składową systemu RFID (przeczytaj więcej na ten temat: RFID – co to?). Oprócz czytnika zawierającego nadajnik, odbiornik oraz dekoder i antenę, w skład technologii RFID wchodzą obiekty również wyposażone w specjalny układ elektroniczny i antenę. Oprócz tego na system RFID składa się okablowanie, oprogramowanie i wiele innych urządzeń. Prawidłowo skonfigurowany zestaw jest w stanie odczytać tagi RFID ze skutecznością sięgającą 100 %. Czytniki RFID dostępne są w różnej postaci, w zależności od zastosowania. Producent kart RFID gwarantuje szeroki asortyment, począwszy od zwykłych, plastikowych kart RFID, przez karty chipowe, zbliżeniowe po tagi RFID.

Czytnik RFID – jak działa i do czego służy?

Urządzenia wyposażone w system RFID umożliwiają wysyłanie i odbieranie informacji za pomocą fal radiowych. Stacjonarny lub mobilny czytnik RFID przeznaczony jest do odczytu tagów RFID. Niezależnie od zastosowanego pasma częstotliwości, czytnik jest niezbędny do odczytywania informacji zapisanych w tagach RFID. Czytniki są dostępne w różnej postaci, jak kolektor mobilny, biurkowy czytnik krótkiego zasięgu czy czytnik UHF dalekiego zasięgu (spotykany najczęściej na masztach, bramkach RFID czy pojazdach). Czytniki RFID mogą być integrowane z antenami RFID, które zwiększają zasięg pola elektromagnetycznego. Pozwala to na zbieranie informacji z tagów z większej powierzchni i odległości. Wszystko odbywa się na zasadzie połączenia fal radiowych poprzez antenę w nadajniku oraz odbiorniku/dekoderze. Odczytywanie i zapisywanie danych odbywa się błyskawicznie, a urządzenia obejmują swym zasięgiem w niektórych przypadkach nawet do pięciu metrów.

Dzięki zastosowaniu czytników RFID możliwe jest między innymi:

  • zbliżeniowe płacenie kartą w sklepie,
  • kontrola szybkości i dokładności dostaw w logistyce,
  • identyfikacja wyrobów, materiałów, maszyn czy narzędzi,
  • monitorowanie czasu i liczby uczestników zawodów sportowych czy konferencji,
  • kontrola dostępu na parkingach strzeżonych, w biurach, magazynach itp.,
  • bieżące monitorowanie faktycznych stanów magazynowych i lokalizacji asortymentu w handlu.

Czytnik RFID – jaki wybrać? Rodzaje i zastosowanie

W zależności od rodzaju branży, wdrażanego rozwiązania i warunków, w jakich stosowana będzie technologia RFID, zastosowanie znajdują czytniki RFID różnego rodzaju. Czytnik RFID może być zarówno urządzeniem mobilnym, jak i stacjonarnym. podłączonym lokalnie do komputera. Ręczny, mobilny czytnik RFID umożliwia wykorzystanie technologii RFID praktycznie w każdym miejscu (np. terminale wyposażone w dotykowe ekrany, pracujące najczęściej w telefonach komórkowych). Praktyczną opcją jest również skaner RFID – podłącza się go do dowolnego komputera mobilnego lub smartfonu i w ten sposób wykorzystuje już posiadany sprzęt do użycia technologii RFID. Urządzenia te są często wyposażone także w czytniki kodów kreskowych oraz kodów 2D, co pozwala na jednoczesne korzystanie z różnych technologii.

Wybierając czytnik RFID należy wziąć od uwagę nie tylko cenę, ale również:

  • wielkość  urządzenia (niektóre, jak czytnik breloków RFID, mają wielkość karty kredytowej lub mniejszą),
  • miejsce montażu (czy czytnik będzie montowany wewnątrz pomieszczeń czy też na zewnątrz),
  • odporność czytnika na upadki, wibracje, zmiany temperatury czy wilgotność,
  • sposób komunikacji z systemami klienta – tutaj najprostszym rozwiązaniem jest złącze USB lub RS232; wykorzystuje się również połączenie bezprzewodowe WiFi lub sieci komórkowe.

Możliwości wyboru i zastosowania czytników RFID jest wiele. Na rynku dostępne czytniki RFID w wielu wersjach, rodzajach i kształtach –  są w stanie sprostać wszelkim wymaganiom i można dopasować je do konkretnych potrzeb oraz oczekiwań.