Płatność zbliżeniowa to bardzo wygodna i szybka forma regulowania należności za pomocą kart bankowych, pozabankowych oraz debetowych. Nie ma konieczności wprowadzania karty do czytnika, wpisywania numeru PIN, ani też podpisywania rachunku.

Jak działają płatności zbliżeniowe?

Płatność bezstykowa to rozwiązanie polegające na zbliżeniu karty, smartfona lub smartwatcha do czytnika terminala. Klient może opłacić w ten sposób każdą transakcję, która nie przekracza 50 złotych, natomiast powyżej tej kwoty konieczne jest wprowadzenie numeru PIN. Warto pamiętać o tym, że korzystanie z płatności zbliżeniowych możliwe jest tylko wtedy, kiedy karta jest odpowiednio skonfigurowana. Jeśli chodzi o smartfon lub smartwatch, to urządzenie powinno być wyposażone w usługę NFC oraz w Google Pay (dla telefonów z Androidem) lub Apple Pay (dla telefonów z systemem IOS).

Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne? 

Karty zbliżeniowe są bezpieczne, dlatego nie należy się obawiać tego typu płatności. Warto jednak pamiętać o tym, że podstawą bezpieczeństwa jest ostrożność i korzystanie z nowoczesnych rozwiązań z głową. W razie zgubienia lub kradzieży karty należy jak najszybciej udać się do swojego banku, lub skontaktować się z infolinią w celu zastrzeżenia karty. Do momentu zablokowania karty, wartość poniżej 150 euro nie jest w żadnym stopniu zabezpieczona, natomiast powyżej tej kwoty bank zwróci właścicielowi pieniądze.

Karty zbliżeniowe dodatkowo mają następujące zabezpieczenia:

 • chip aktywuje się w sytuacji, w której pojawi się sygnał z terminala płatniczego;
 • karta musi znajdować się bardzo blisko terminala;
 • od razu po dokonaniu płatności następuje dezaktywacja karty.

Poza wyżej wymienionymi zabezpieczeniami, właściciele kart zbliżeniowych mogą dodatkowo samodzielnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Świetnym rozwiązaniem jest włączenie powiadomień SMS-owych z banku, a także zainstalowanie programu antywirusowego na swoim smartfonie. Dodatkowym rozwiązaniem jest zakup portfela antykradzieżowego, dzięki któremu nikt nie będzie w stanie odczytać danych z karty.

Czy warto korzystać z kart zbliżeniowych? 

Klienci, którzy są ostrożni i dbają o to, aby ich karty kredytowe lub debetowe nie wpadły w niepowołane ręce, mogą bez przeszkód korzystać z płatności zbliżeniowych. Wśród najważniejszych zalet takiego rozwiązania można wyróżnić wygodę i szybkość w trakcie zakupów oraz oszczędności czasu.

Formularz kontaktowy

  Dane teleadresowe

  CLS Digital
  ul. gen. T. Kutrzeby 16g/142
  61-719 Poznań
  NIP: 9721071644

  biuro@kartaplastikowa.pl
  kartaplastikowa.pl
  clsdigital.pl
  legitymacjeuczniowskie.pl